Vytisknout

Pilot lehkého letadla (LAPL) - pilotní prohlídka a zdravotní způsobilost

Průkaz způsobilosti pilota lehkého letadla (LAPL) je nový pilotní průkaz zavedený Evropskou agenturou pro civilní letectví. V České republice je vydáván od 8.4.2015. Průkaz lehkého letadla je vydáván pilotům letadel, kluzáků a balónů. O výhodnách a nevýhodách tohoto průkazu je možné se dočíst v tomto článku: http://www.aeroweb.cz/clanky/4493-prukaz-lapl-budoucnost-rekreacnich-pilotu .

Jsem jmenován Úřadem pro civilní letectví jako letecký lékař, který je oprávněn k prvotnímu vydání, prodloužení a obnovení platnosti Osvědčení zdravotní způsobilosti pilota lehkého letadla. Osvědčení zdravotní způsobilosti pilota lehkého letadla je potřebné získat před prvním sólovým letem výcviku. Toto Osvědčení zdravotní způsobilosti pilota lehkého letadla je současně platné i pro ultralehké letadlo, paraglide, rogalo, ostatní sportovní létající zařízení a parašutismus.

Vyšetření leteckým lékařem má piloty ubezpečit, že jejich zdravotní stav umožňuje létat bezpečně. Dalším cílem lékařské prohlídky je také letci doporučit léčbu chronických onemocnění takovými léky, aby nebyly rizikem při řízení letadla. Díky pokrokům lékařské vědy je možné umožnit létání téměř všem. Snažím se o citlivý a profesionální přístup ke kolegům pilotům tak, aby vyšetření nebylo stresující nebo nepříjemné. Kladu důraz na přátelské prostředí a snažím se o otevřený rozhovor s pilotem.

Celková úspěšnost při vyšetření a získání Osvědčení zdravotní způsobilosti přes 99%, odpovídá světovým standardům a proto není zde důvod se vyšetření obávat. V moderní letecké medicíně již nehledáme zdravotní důvody, proč nelétat, ale hledat způsoby, jak Vám létání umožnit.

Jak vyšetření probíhá?

Kdo může ke mně přijít na vyšetření pro zdravotní způsobilost pro LAPL?

Jaká vyšetření provádím pro získání zdravotní způsobilosti pro LAPL?

Kde a na kdy se mohu objednat k vyšetření?

Co si s sebou mám k vyšetření přinést?