Dotazy - Vstupní prohlídka, prodloužení

Dobrý den,

požadovaná vyšetření pro získání 1. třídy určuje nařízení EU 1178/2011, annex č.IV Část-MED. Tento předpis nepožaduje psychotesty při prvotním vyšetření pro získání 1. třídy zdravotní způsobilosti ani při žádném jiném vyšetření.

Psychologické vyhdnocení může být vyžadováno při neurologických a psychiatrických obtížích. Paušální testování psychotesty bez neurologického nebo psychiatrického zdravotního důvodu je v rozporu s předpisem Část-MED.

Přesto se tento požadavek v některých zemích v rozporu s předpisy udržoval z dob dávno minulých. EASA tyto praktiky kritizovala, ale přímo proti nim nezakročila. Podle mých informací jsou nyní psychotesty vyžadovány už jen v České republice a v Polsku. Nejsou vyžadovány na Slovensku, v Rakousku, Německu, Velké Británii a dalších zemích.

S pozdravem
David Melechovský

Dobry den,
rad bych se zeptal, zda je mozne provezt prodlouzeni 1.tridy, kdyz platnost konci 20.12.2014 a ja se k Vam mohu dostavit az 22.12., nebot ziji a pracuji dlouhodobe v cizine a do Cech se mohu vratit nejdrive na tento termin.
Dekuji za odpoved
LubosDobrý den,

K vyšetření je možné přijít kdykoli, ale 45 dní před koncem platnosti starého medicalu se platnost nového nezkracuje a připočte se jeden rok k době platnosti minulého medicalu 1. třídy.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,

již několik let (více jak 5) nelétám. Vlastnil jsem průkaz 1. třídy zdrav. způs. Je třeba znova absolvovat vstupní vyšetření? Je možné to provést u Vás v Ostravě? DíkyDobrý den, 

pokud platnost Vaše Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy skončila méně než před 5 lety, mohu Vám jej obnovit v Praze i v Ostravě. Pokud Vám medical propadl před delší dobou než 5 let, musíte znova na vstupní vyšetření do některého letecko-lékařského centra. V takovém případě doporučuji letecko-lékařské centrum ve Vídni.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,

pokud mám Medical class 1 získaný ve Vídni, bylo by možné ho u vás prodloužit?
Pokud ano, vydali by jste mi Český průkaz?
Děkuji za odpověďDobrý den,

Osvědčení zdravotní způsobilosti vydané podle předpisu Part-MED je platné v celé Evropské unii. Osvědčení vydané ve Vídni je stejně platné, jako jakékoli jiné. Obnovit Vám jej mohu kdykoli bez problémů. Neexistují české nebo rakouské průkazy, ale pouze evropské.

Zkontrolujte si ale, jaký údaj máte v medicalu uvedený v poli č. I "Authority that issued or is to issue the pilot licence" . Pokud je zde napsáno Česká republika, potom Úřadem vydávajícím Váš pilotní průkaz je Česká republika a můžete s tímto medicalem žádat vydání pilotního průkazu v České republice. Pokud je zde ale napsáno Austria, potom musíte požádat letecko-lékařské centrum, které Vám medical vydalo, o opravu medicalu. Musí odeslat protokoly o vyšetření na Úřad pro civilní letectvé v České republice a vyznačit do pole č. I "Česká republika".

Občas se setkávám s tím, že letecko-lékařská centra ve Vídni tuto chybu dělají, ve většíně případů je to bez problému.

Úřad, který Vám vydává pilotní průkaz musí mít k dispozici protokoly ze vstupního vyšetření. Na kterém úřadě tyto protokoly leží je uvedeno právě v uvedeném poli č. I.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den pane doktore,

Od kolika let se může jít na zdravotní prohlídku 1. třídy, když součástí prohlídky je EKG, které doktoři radí od 18.let.? A jestli náhodou nevíte kde se v Rakousku nachází jejich Ústav leteckého zdravotnictví?

S pozdravem MiroslavDobrý den, 
věk pro získání 1. třídy zdravotní způsobilosti není nijak omezen. Věk je omezující pouze pro zahájení pilotního výcviku a získání pilotního průkazu. Protože 1. třídu je nutné obnovovat každý rok, nemá valný smysl na prohlídku chodit předčasně. K vyšetření se objednejte před zahájením příslušného výcviku. 2. třídu potřebujete před zahájením výcviku soukromého pilota, 1. třídu před zahájením výcviku obchodního pilota, případně před zahájením integrovaného výcvikového kurzu.
V Rakousku žádný Ústav leteckého zdravotnictví nemají a myslím, že jim nechybí. Mají zde Aeromedical center, kde provádí vstupní vyšetření 1. třídy. Informace najdete na jejich webových stránkách http://www.amc-austrian.com/ .
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den pane doktore,
vlastním Medical 2. třídy a chci se zeptat, zda-li je možné nějak rozšířit Class 2 o nějaká vyšetření k získání Class 1 nebo je nutné podstoupit celkové vyšetření?

S pozdravem HonzaDobrý den, Honzo,

pro získání první třídy zdravotní způsobilosti bohužel musíte podstoupit celé vyšetření znovu. Důvodem jsou jiná kritéria, kterými se výsledky vyšetření hodnotí. Nejde tedy jen o doplnění dalších vyšetření.

Pro získání první třídy Vás může vyšetřit pouze letecko-lékařské centrum , ale můžete si vybrat kterékoli v Evropské Unii. V České republice máme jedno, další jsou ve všech evropských zemích. Pokud by jste se chtěl podrobněji poradit, zavolejte mi.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobry den pane doktore, studuji SAA [Stapleford Aviation Academy] v Londyne a pred mesicem jsem zdarne ukoncil PPL , kde bylo pozadovano zdravotni osvedceni 2 tridy.

Mam v umyslu dale pokracovat ve studiu SAA a dosahnout CPL, IRL, az po ATPL. K tomu je ovsem jiz potreba predlozit zdrav. osvedc. 1 tridy a muj dotaz k Vam je, zda mohu tuto pomerne narocnou a prisnou prohlidku absolvovat u Vas v C.R. a nebo ja nutne abych absolvoval prohlidku zde v Londyne u leteckeho lekare na Upper Wimpole street , nebo primo na UCL v Londyne.? Dekuji Vam a preji hezky den. S pozdravem StepanDobrý den,
já Vám zatím vstupní vyšetření 1. třídy nemohu nabídnout. Je to jediné vyšetření, ke kterému zatím nemám jmenování.
Záleží velmi na tom, ve kterém státě budete žádat o pilotní průkaz obchodního pilota. Pokud v UK, je rozhodně nejlepří prodělat vstupní vyšetření na www.caa.co.uk . Je to jedno ze dvou míst v UK, kde toto vyšetření mohou provést. Sám jsem tam vyšetřením prošel a posléze jsem tam i studoval. Mají zde vysoce odborný a korektní přístup ke svým pacientům. Po vyšetření si vyžádejte kopii protokolů o vyšetření. Pokud by jste v budoucnu žádal český pilotní průkaz, budete je muset doručit na český Úřad.
Já vám mohu posléze provést každoroční obnovení průkazu, včetně toho britského. Pokud by jste v tom měl nejasnosti, zavoljte mi +420 603 423 470.
Mnoho zdaru při vyšetření a ve studiu
S pozdravem MUDr. David Melechovsky

Dobrý deň

Chcem si sám finacovat letecku skolu na dopravného pilota. Len pred začatím pripravy a finacovania školy by som rad absolvoval vyšetrenie pre pilota 1 tiedy alebo podľa Vás aké vyšetrenie navrhnete.

S pozdravom
Jaroslav Dobrý den, 
vstupní vyšetření pro prvotní získání 1. třídy zdravotní způsobilosti musíte získat v některém letecko-lékařském centrum v Evropské unii. V České republice toto vyšetření provádí www.ulz.cz, další centrum je v Košicích. Mnoho žadatelů je také vyšetření ve Vídni, v Londýně i dalších zemích.

Zdraví
David Melechovský

Dobrý den 

Chtěl bych se zeptat zda mohu získat 1.class medicl i v zahranici například Rakousko a zda není připadne problém s prodloužení v ČR a jestli tam jsou nějaké výhody? 
V případě zda ano tak nemáte nějaký zkušenosti jak to probíha a připadne nějaký osvědčený kontakt. 

Předem děkuji za odpověď.Dobrý den,

vstupní vyšetření pro prvotní získání 1. třídy zdravotní způsobilosti můžete získat v některém letecko-lékařském centrum v Evropské unii. V Rakousku toto vyšetření provádí http://www.amc-austrian.com/, kde se můžete objednat. Takto získané Osvědčení je stejně platné a plnohodnotné, jako Osvědčení získané v České republice.

V průběhu vyšetření nezapomeňte uvést, že pilotní průkaz Vám vydává Česká republika. Musí Vám to do Vašeho nového medicalu poznamenat. Je to důležité, jinak by Vám mohli vydat pilotní průkaz pouze v Rakousku. Oni tomu rozumí a budou vědět, co péo nich žádáte, nejde o nic neobvyklého. Jinak rakouské letecko-lékařské centrum má dobrou pověst a odbornou úroveň.

S prodloužením Vašeho medicalu v ČR není a nesmí být žádný problém. Předpisy EASA jsou v tomto směru jednoznačné.

Zdraví
David Melechovský

Dobry den,
mam dotaz ohledne novych predpisu platnych od dubna tohoto roku. Jestli tomu dobre rozumim tak dle novych prespisu AME lekare muze udelat i vstupni prohlidku pro 2. tridu pro PPL? Je to tedy tak ze doktor, ktery mi delal 2. tridu pro GLD a rekl mi ze pro motory musim na UCL tak uz tomu tak neni a ten samy lekar mi muze udelat vstupni pro PPL?
Dekuji
JirkaDobrý den, 
je to přesně tak, jak píšete. Nyní budu moci provádět i vstupní vyšetření pro soukromé piloty PPL dle Part-FCL. Toto vyšetření budou moci provádět lékaři s oprávněním podle Part-MED, které ale nemají všichni letečtí lékaři. Tato změna nastala 8.4.2012, kdy vstupuje v platnost nové nařízení Evropské komise 1178/2011. Zjistěte, jestli Váš lékař patří do této skupiny. U mě se můžete na vyšetření obejdnat. V době, kdy jste dostal informaci od Vašeho lékaře, pravděpodobně ještě nebyl znám obsah této novely.
Zdraví Vás David Melechovský

Dobry den, pane doktore.
Bydlím a létám jako PPL tady v USA. Od roku 2010 mám i českou licenci UL. Tenkrát jsem si musel u místního leteckého lékaře na Moravě udělat zdravotní průkaz 2. třídy, což byla podmínka pro UL. Teď slyším něco o tom, že by mi snad US medikál 3. třídy mohl stačit pro obnovu létání UL v ČR. Čtu všechny vaše výborné články na Aerowebu a byl bych rád, kdybyste mi toto objasnil nebo (bohužel) vyvrátil, možná na základě dubnových změn v pravidlech.
S díky,
ZdeněkDobrý den, 

jsem rád, že se Vám moje články líbí, děkuji za pochvalu.

Zdravotní způsobilost 2. třídy pro UL létání musí být vydána podle předpisu "Požadavky na zdravotní způsobilost 2. třídy". Takový průkaz se vydává pouze v České republice. Současně je možné využít i Osvědčení zdravotní způsobilosti pro soukromé piloty, piloty kluzáku a profesionální piloty vydané podle předpisu Part-MED.

Průkaz 3. třídy vydaný podle pravidel FAA u nás bohužel platný není. Je možné s ním létat v USA a také s letadly registrovanými v USA. Stejně tak není ve Spojených státech platný průkaz vydaný podle JAR-FCL nebo Part-MED nebo pro ULL, protože oni mají jiné standardy a požadavky.

Změny zavedené v nařízení EU 1178/2011 Part-MED se netýkají ultralehkého létání, tento předpis se na ultralehké létání nevztahuje. Ultralehké létání se při posuzování zdravotní způsoblosti řídí pouze předpisem "Požadavky na zdravotní způsobilost 2. třídy".

Jde samozřejmě o formality, protože lidské zdraví se všude řídí stejnými medicínskými pravidly a zásady posuzování se liší jen málo. Nicméně na LAA musí dodržovat zákon a musí vyžadovat správný průkaz. 

zdraví

David Melechovský

Dale bych se chtela zeptat jestli je mozne se k vam objednat na vysetreni (palubni pruvodci). U Travel service rikali ze maji s nejakym uradem smlouvu, ale ze berou i vysetreni od poverenych lekaru, ale musi byt v souladu s pozadavky EU. DekujiDobrý den, 

jsem oprávněn Vám vydat Lékařskou zprávu pro palubní průvodčí , kterou musí uznávat všechny autority v Evropské unii. Po dohodě s jejím vedením Vám letecká společnost Travel Service nejen uzná zdravotní způsobilost ode mně, ale také od Vás nebude vyžadovat žádné další zdravotní prohlídky nebo vyšetření. 
Srdečna zdraví David Melechovsky

Dobrý den,
Od kolika let má smysl chodit na zdravotní prohlídku pro 1. třídu? Je mi 16 let a chtěl bych začít létat na kluzácích a později přejít na dráhu profesionálního pilota. Proto bych si chtěl rovnou udělat 1. třídu, ale nevím, jestli bych takhle mladý prošel.
Jinak nemám žádné zdravotní problémy, ale mám 3,5 dioptrií (na dálku), ale s brýlemi vidím perfektně.
DíkyDobrý den, 

získání 1. třídy zdravotní způsobilosti není omezeno věkem. Pro výcvik pilota kluzáku Vám ale zatím stačí 2. třída zdravotní způsobilosti. Promyslete, zda 1. třídu v tento okamžik skutečně potřebujete. 
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,
je mi 24 let a mám zájem o pilotní průkaz PPL(A) s tím, že bych chtěl dále pokračovat na CPL(A). Můj dotaz na Vás zní tak to, první prohlídku 1. třídy zdravotní způsobilosti musí vystavit ÚLZ ?
Děkuji za odpovědˇ s pozdravem FilipDobrý den,
1. třídu Vám může vystavit kterékoli letecko-lékařské centrum v Evropské unii. V České republice je zatím jediné, ULZ. Já Vám mohu 1. třídu zatím jenom prodloužit nebo obnovit.
Vezměte v úvahu, že první třídu budete muset obnovovat každý rok, 2. třídu jednou za pět let. 1. třída je potřebná až k zahájení výcviku CPL. Ten můžete zahájit až po nalétání 150 hodin.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobry den pane doktore,
Chtel bych ziskat ATPL certifikat,pro ktery je zakladni a prioritni podminkou perfektni zdravotni stav uchazece.
Jaky stupen zdravotni zpusobilosti v k prijeti do vycviku musim absolvovat- 1 tridu, nebo postacujici bude i 2ha?
Dekuji Vam a preji hezky den. StepanDobrý den,
pro kvalifikaci dopravního pilota potřebujete první třídu zdravotní způsobilosti. Požadavky najdete v předpise Část-MED, které jsou v Odkazech na mých webových stránkách.
Zdraví David Melechovský

Dobrý den, chci se Vás zeptat jaká je maximální povolena hmotnost pilota pro GLD

 
Dobrý den,
 
hmotnost není omezena , ale nad BMI 40 může být účelné se ujistit, že obezita umožňuje užívat kormidla a ostatní ovladače v kokpitu v plném rozsahu.
 
Srdečně zdraví

David Melechovský

 

Kontakty

On-line objednání v Praze a Ostravě

E-mail: melechovsky@leteckylekar.cz

Telefon: +420 603 423 470

Facebook: Melechovsky

WhatsApp: +420 603 423 470

Ordinační hodiny

Praha

Pondělí až čtvrtek: 08.00 - 18.00

Ostrava

Pátek: 10.00 - 18.30